Ajaks mój pierwszy Standard

Informacje potrzebne do miękkiego startu.

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez RGrzybowski » 26 mar 2013, 19:59

Adrian POL-484 napisał(a):Piotrek a w jaki sposób zamierzasz regulować długość rury ??


Czy regulacja jest w przypadku TEJ rury potrzebna?
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez Adrian POL-484 » 26 mar 2013, 20:20

Tak jak przy każdej rezonansowej :)
To pewnie rura z autka gdzie producent policzył jej długość i zastosował odpowiednio dobrany kolektor żeby nie trzba było regulować, tu kolektor jest dorabiany i zapewne różni się długością od oryginału
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez RGrzybowski » 26 mar 2013, 20:57

Adrian POL-484 napisał(a):Tak jak przy każdej rezonansowej :) To pewnie rura z autka gdzie producent policzył jej długość i zastosował odpowiednio dobrany kolektor żeby nie trzba było regulować, tu kolektor jest dorabiany i zapewne różni się długością od oryginału


ok, no to pytanie jest takie - czy ta rura była projektowana pod ASP 21? bo to chyba o to chodzi z tym rezonansem? albo się jest w ciąży albo nie jest - jeśli to przypadkowa rura od autka to co da regulacja jeśli i tak rura jest zbyt krótka?

na forum wrocławkim znalazłem wypowiedź p. Jana Sewerniaka odnośnie do rur:

Witam, Zacznę od początku - pływam drewnianą łódką AJAKS swojej konstrukcji. Napędzana jest silnikiem Webra ( w wersji "żelaznej" ) do którego zastosowałem rurę firmy OPS. Po wielu próbach (około 6 godz. pływania ) ustaliłem długość rury na około 275 mm. W tym zestawieniu model pływa szybko, a silnik pracuje pewnie. Obecnie przygotowując się do nowego sezonu zamontowałem w modelu silnik ASP 3,5 ( który wstępnie wyregulowałem na śmigle, w ciągu 80 min pracy ) wraz z rurą. Za pomocą przedłużonego kolektora przyjąłem na początek długość około 300 mm. Rura ta sama co poprzednio - OPS. Jaka będzie ostateczna długość, to chyba pokażą dopiero próby. Pływam na śrubach metalowych ( Kazia T. oraz piłowanych przeze mnie Mantua-Model ) o śred. około 35 mm - 36 mm.
Pozdrawiam - Jan Sewerniak


z tego co widać to rura Piotra raczej odbiega długością od opisanej wyżej i stąd moja wątpliwość - może ktoś mnie oświeci bo to ważny temat i jakoś omijany przez modelarzy :)
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez Adrian POL-484 » 26 mar 2013, 21:21

Robert długość rury mierzy się od świecy do stożka (jej najgrubsze miejsce). Zmieniając jej długość zmieniasz jej pojemność. Rezonans uzależniony jest od obrotów, im wyżej się kręci silnik tym krótszej potrzebuje rury. Jako że u nas nie ma zbytnio możliwości zmiany długości podczas pływania idziemy na kompromis i ostawiamy rurę tak aby silnik wkręcał się max wysoko ale nadal dobrze się zbierał po zakręcie ( to pierwszy objaw że jest za krótko jeżeli chwilę wcześniej skracaliśmy a wcześniej było dobrze)
Z tego co widziałem w STD większość stosuje rury autkowe, w autku silniki kręcą się znacznie powyżej 30 tyś dlatego rura jest krótka. W STD o takim wyniku można jedynie pomarzyć więc trzeba będzie ją odpowiednio wydłużyć. Kiedyś w modelarni robiliśmy testy z łodką STD, silnik Picco P5 kolektor i rura z autka, żeby łódka zaczęła pływać trzeba było dorobić kolektor bo autkowy był za krótki.
Polecam lekturę w internecie o rurach rezonansowych, jest tego mnóstwo a nie ma znaczenia czy art jest o modelarstwie, kartingu czy żużlu. Zasada działania jest ta sama.
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez pacyfic_77 » 27 mar 2013, 10:24

Zastosowany wydech w Ajaksie, to po prostu tłumik samochodowy, zamiast fabrycznego. Jeszcze przyjdzie czas na rury rezonansowe :mrgreen:
Piotr
POL - 505
FSR 3,5 Standard ;)
pacyfic_77
 
Posty: 80
Dołączył(a): 31 sty 2013, 17:43
Lokalizacja: Rozterk

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez Maruś » 27 mar 2013, 11:51

Ten wydech od autka to też jest rura rezonansowa tylko że dla potrzeb małych autek ma zmienione proporcje. W autkach silnik musi być bardziej elastyczny my wyciskamy co sie da z silnika i zmieniamy wiatraki więc musimy mieć możliwość regulacji długości rezonansu dla różnych konfiguracji stateczka. Wielkość wiatraka, przekładnia, podpiłowanie kadłuba czy skład paliwa a na pewno brak fali zmuszają nas do zmiany długości rezonansu.
Oczywiście można ustawić dłuższy i mieć wiele problemów z głowy ale w ściganiu chyba nie o to chodzi.
Pozdrawiam
Marek Zelech
[size=120]
marekz62@o2.pl
Maruś
 
Posty: 612
Dołączył(a): 06 sty 2013, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez RGrzybowski » 28 mar 2013, 9:03

Dlatego też zadałem pytanie czy w przypadku zastosowania rury z innej niż FSR bajki (czyli np od autka) jest sens stosowania regulacji, która i tak pewnie nic szczególnego nie wniesie w kwestii mocy silnika.
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez tomostr » 28 mar 2013, 11:30

RGrzybowski napisał(a):Dlatego też zadałem pytanie czy w przypadku zastosowania rury z innej niż FSR bajki (czyli np od autka) jest sens stosowania regulacji, która i tak pewnie nic szczególnego nie wniesie w kwestii mocy silnika.


Jak ci wszyscy mówią że musi być regulowana to MUSI. Rura rezonansowa to rura rezonansowa czy z autka czy z łodki to dalej jest rura. Ważna jest długość i pojemność. Nie ma szans abyś w STD dostał rezonans na takiej długości jak w autku. Tam silnik kręci się z 30000obr. W std rura musi być długa bo są niższe obroty
tomek
Pozdrawiam Tomasz Ostrowski
tomostr
 
Posty: 143
Dołączył(a): 12 mar 2013, 10:40

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez RGrzybowski » 28 mar 2013, 13:49

Tomek, napisałeś, że na rurze od autka nie ma szans na rezonans w std.
Zatem czy stosując rurę od autka w ASP 21 o odpowiednio ją wydłużając za pomocą regulacji na króćcu kolektora mogę uzyskać rezonans?
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: Ajaks mój pierwszy Standard

Postprzez tomostr » 28 mar 2013, 15:56

TAK UZYSKASZ REZONANS- widzę, że Tobie trzeba drukowanymi :D
ile wzrośnie moc to już raczej nikt Ci nie powie a to jest właśnie różnica miedzy rurą a rurą.
to może ci pomoże- http://www.mh-aerotools.de/airfoils/javapipe_en.htm
tomek
Pozdrawiam Tomasz Ostrowski
tomostr
 
Posty: 143
Dołączył(a): 12 mar 2013, 10:40

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do "SAM POCZĄTEK" FSR-V 3,5 Standard - Klasa Polska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości