Dorobienie WR w radiu Futaba 6EX

Dorobienie WR w radiu Futaba 6EX

Postprzez traksio » 15 lut 2013, 0:09

Witam stoję przed problemem dorobienia WR do mojego radyjka.
Czy taki potencjometr się nada ??
http://www.conrad.nl/ce/nl/product/4241 ... j-70-C-10-

Czytałem gdzieś że ma być liniowy 5kOhm i ten chyba by się nadawał.
Tylko teraz jak go podłączyć ??
Załączam fotki radia:
Obrazek
Obrazek

Bo sposób montażu już podpatrzyłem i będzie zamiast przycisku trener uczeń:
Obrazek

Pozdrawiam Tomek T. POL-545
Obrazek
MISTRZ POLSKI 2013 FSR-O15
traksio
 
Posty: 186
Dołączył(a): 14 sty 2013, 23:40

Re: Dorobienie WR w radiu Futaba 6EX

Postprzez Adrian POL-484 » 15 lut 2013, 0:19

Już wiem jaką masz wersję radia, jutro jak będę w modelarni to odpiszę Ci jak to zrobić.
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: Dorobienie WR w radiu Futaba 6EX

Postprzez RGrzybowski » 15 lut 2013, 12:14

traksio napisał(a):Witam stoję przed problemem dorobienia WR do mojego radyjka. Czy taki potencjometr się nada ?? http://www.conrad.nl/ce/nl/product/4241 ... j-70-C-10- Czytałem gdzieś że ma być liniowy 5kOhm i ten chyba by się nadawał. Tylko teraz jak go podłączyć ??


Jeśli na pewno ma być 5 kOhm to nada się jak najbardziej. Ma być liniowy (Typ A) bo jego opór zmienia się w sposób liniowy do pozycji pokrętła czyli wychylenie serwa zmieniać się będzie proporcjonalnie do pozycji pokrętła.
W moim nadajniku (niestety nie jest to Futaba) również są potencjometry 5 kOhm a wiem to bo po prostu wziąłem miernik i zmierzyłem opór potencjometru na jego skrajnych końcach. W tym celu jednak należy odlutować jeden z przewodów ponieważ odczyt na mierniku przy potencjometrze włączonym w układ może być zafałszowany.

Ja przerabiając nadajnik pod obsługę WR zastosowałem potencjometr wyjęty z zepsutej aparatury pistoletowej, który miał 4,7 kOhm i też działa :) Mi jednak udało się uratować 4 kanał (używam go do latania) bo nadajnik posiada 8 kanał w postaci przełącznika, który jednak jakimś cudem współpracuje z potencjometrem. W Twojej Futabie podobno nie ma takiej opcji bo ale nie mam pewności.
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: Dorobienie WR w radiu Futaba 6EX

Postprzez Adrian POL-484 » 15 lut 2013, 20:27

Tomek do każdego kanału z drążka przychodzi płytka z trzema kabelkami. Aby mieć pełny dostęp z komputera (Rev, EPA, DR) najprościej będzie Ci wypiąć kanał lewo-prawo z drążka gazu. Najszybciej jest przeciąć kabelki które idą do tej poziomej płytki na Twoim zdjęciu po prawej i dolutować kabelki podpięte do nowego potencjometru i po robocie. Niestety nie możesz się dolutować do płytki bo kanał będzie dostawał sprzeczne sygnały, musi on zostać całkowicie odłączony.
Załączniki
2013-02-15-174.jpg
2013-02-15-173.jpg
2013-02-15-172.jpg
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: Dorobienie WR w radiu Futaba 6EX

Postprzez Maruś » 18 lut 2013, 0:35

Zgadzam się z Adrianem. Zrobiłem podobnie bo na przełącznikach nie ma kanału proporcjonalnego (przynajmniej w moim JR albo coś innego jest inaczej) ale odczytałem wielkość potencjometru z poprzecznego od gazu i kupiłem taki sam i przelutowałem kabelki z nie używanego drążka.
Pozdrawiam
Marek Zelech
[size=120]
marekz62@o2.pl
Maruś
 
Posty: 612
Dołączył(a): 06 sty 2013, 11:34
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Elektronika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości