właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez wojciech Przemyśl » 05 cze 2014, 12:35

Witam
mam pytanie w kwestii włączania nadajnika 2,4 GHZ podczas trwania biegu.
Od 2011r byłem przekonany że zakaz włączania nie dotyczy 2,4 ghz (gdzieś to czytałem ale nie mogę znaleźć ) w tamtym roku chyba w sielpi zwrócono mi uwagę że mogę zostać za włączenie zdyskwalifikowany.
Czytałem przepisy Naviga ( na stronie ) pkt.3.3.6 i nie ma wyłączenia odnośnie 2,4 ghz,
i dałbym sobie z tym spokój gdyby nie to co znalazłem dzisiaj na jednym z forum wypowiedziane przez jedną z osób naszego grona"

"....Co do przepisów, to faktycznie jest zakaz włączania nadajników pod rygorem dyskwalifikacji niemniej jednak z zastrzeżeniem „nie dotyczy
2,4..."


Moje pytanie brzmi co jest prawdą w tym zakresie.
wojciech Przemyśl
 

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez wojciech Przemyśl » 05 cze 2014, 13:02

właśnie znalazłem odpowiedź na to pytanie, ta kwestia jest uregulowana w par.10 regulaminu regulaminu organizowania rozgrywek.
Tylko teraz tak - w Polsce można włączyć ale na MŚ już nie,
więc po co u nas ktoś uregulował coś co zostało uregulowane w przepisach Naviga,
- ale czy my teraz stosujemy cały dorobek Naviga?
- czy nasze krajowe przepisy?
Pozdrawiam
wojciech Przemyśl
 

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez Adrian POL-484 » 05 cze 2014, 14:38

Teoretycznie obowiązuje zakaz używania nadajników w promieniu 200m od pomostu w czasie biegu, natomiast w Polsce mało kto stosuje sie do tego przepisu. Na MŚ jak Cię złapią do zostajesz zdyskwalifikowany
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez RGrzybowski » 05 cze 2014, 15:25

Adrian POL-484 napisał(a):Teoretycznie obowiązuje zakaz używania nadajników w promieniu 200m od pomostu w czasie biegu, natomiast w Polsce mało kto stosuje sie do tego przepisu. Na MŚ jak Cię złapią do zostajesz zdyskwalifikowany


Ten zakaz dotyczy uruchamiania silnika ;)

Przepisy Naviga mówią o 1000 metrów, polskie przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne ale dopuszczają uruchamianie 2,4GHz. Moim zdaniem polskie przepisy są bardziej życiowe bo jakoś nie zauważyłem problemów z radiem u zawodników choć tak krótko obserwuje zawody
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez Adrian POL-484 » 05 cze 2014, 15:40

Robert nawet jak będzie 1000m to nikt tego nie będzie stosował, u nas jest przyzwolenie zawodników na takie zachowanie. Sytuacja sie zmienia jak ten sam zawodnik stoi na pomoście, wtedy nagle jest lament że ktoś włączył radio na campie
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez krzysiek » 06 cze 2014, 6:54

Adrian, sędziów też..
Ze 2-3 lata temu pewien zawodnik włączyl radio i silnik w trakcie końcówki biegu 3.5 senior, "z długą anteną", pokazałem sędziemu ..nie było dyskwalifikacji a protest odrzucony, bo złożony za póżno /około godz po czasie/. Zdarzenie miało miejsce 10m od wejścia na pomost. Faktem jest ,że tylko 2 zawodników zareagowało
z uderzeniem w pomost jest podobnie..czasem zawodnik nawet ostrzeżenia nie dostaje

bodajże w Schwedt widziałem to po raz pierwszy, zaznaczona 3 mikro-bojkami strefa 3m wokól pomostu - to zakończyłoby wszelkie dyskusje na temat "czy byłem za blisko pomostu na pełnym gazie" i sedziom ułatwiłoby prace
krzysiek
 
Posty: 131
Dołączył(a): 14 sty 2013, 23:04

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez tomostr » 06 cze 2014, 8:28

Trochę ten przepis jest oderwany od rzeczywistości, najpierw było pasmo 2,4GHz (ogólnie wykorzystywane do transmisji danych) a dopiero później ktoś wymyślił nasze zabawki. W chwili obecnej nie możliwe jest wyeliminowanie urządzeń działających na tym paśmie dlatego jaki sens ma zakaz włączania nadajników skoro prawie każda komórka, laptop ma WiFi.
Pozdrawiam Tomasz Ostrowski
tomostr
 
Posty: 143
Dołączył(a): 12 mar 2013, 10:40

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez krzysiek » 06 cze 2014, 12:02

Tomek, sytuacja o której pisalem dotyczyła 35-40MHz kiedy jeszcze polowa zawodników pływała na tym paśmie
Z 2.4 też sytuacja nie jest do końca jasna, bo niby nie zakłóca, ale są opinie że przy dużej liczbie nadajników warto ponownie bidować radio przy dużym zagęszczeniu nadajnikow /bo są problemy/
korzystałem kiedyś z internetu 2.4 /teraz chyba 5.8/ i mam wyrażnie gorsze połaczenie lub wogóle kłopoty w momencie intensywnego deszczu lub wyładować i wcale nie występujacych miedzy nadajnikiem a odbiornikiem - z 5.8 jest lepiej, ale to może wynik mniej zagęszczonego pasma
Ja bym huhał na zimne i wyrabiał dobre nawyki i dyskwalifikowal za korzystanie z radia podczas biegu , także tych z kempingu
przy okazji byłby to wyraz szacunku /bo nikt nikomu nie chce zaszkodzic/ dla tych co stoją na pomoście
krzysiek
 
Posty: 131
Dołączył(a): 14 sty 2013, 23:04

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez RGrzybowski » 06 cze 2014, 12:36

więc warto tą sprawę raz na zawsze uregulować wóz albo przewóz, bo naviga swoje, przepisy krajowe swoje. nie powinno tak być. tym bardziej że przyjeżdżają do nas goście zza granicy i nie mają zielonego pojęcia o naszych wewnętrznych przepisach i pewnie sobie niezłe zdanie wyrabiają o tych co włączają nadajniki w czasie wyścigów.
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: właczanie nadajników 2,4 ghz w trakcie trwania biegu

Postprzez wojciech Przemyśl » 06 cze 2014, 12:50

Witam
jeżeli chodzi o 2,4 ghz gdy mi montowano internet gość powiedział, że wyszli z 2,4 ponieważ mieli dużo zakłóceń, według niego przyczyna tego jest właśnie zagęszczenie tego rodzaju nadajników. I tak do anteny mam net dostarczany w 5 i cos tam natomiast 2,4 mam w domu miedzy kompem a routerem.
uważam że na pewno w obrębie pomostu i ze 100-200 m od niego powinien być zakaz włączania 2,4 ghz.
Natomiast na kempingu chyba już nie.
wojciech Przemyśl
 

Następna strona

Powrót do Elektronika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość